CV – Curriculum Vitae

Brak doświadczenia zawodowego ? jak z tego wybrnąć w CV?

CV pisane przez osoby z bogatym doświadczeniem zawodowym będzie miało rozbudowaną sekcję związaną przede wszystkim z doświadczeniem zawodowym. Jak jednak zaprezentować się mogą te osoby, które na przykład dopiero są po studiach i szukają pierwszej pracy? W ich przypadku doskonałym argumentem może się stać doświadczenie zdobywane podczas nauki.

Pochwalić się warto w takiej sytuacji zarówno swoimi dyplomami ? uwzględniając oceny końcowe, o ile były dobre, jak i szkoleniami, kursami i wszelką aktywnością, jaka miała miejsce podczas studiów. Chodzi tutaj o uczestnictwo w konkursach przedmiotowych, działalność w organizacjach studenckich ? na przykład samorządzie, podejmowany wolontariat, czy też praktyki zawodowe, a także wszystko, co związane z udziałem w grantach, czy też studenckich wymianach w ramach programów takich, jak MOSTY, czy Erasmus.

Wszystkie te informacje pokazać mogą aplikującego o pracę jako osobę aktywną i posiadającą doświadczenie ? choć nie stricte zawodowe, to takie, które pozwoli szybko przystosować się do nowego miejsca pracy. Precyzyjne i staranne opisanie wszystkich swoich doświadczeń w tej sekcji, może być czynnikiem, który zadecyduje o zatrudnieniu, czy choć przejściu do kolejnego etapu rekrutacji.

Historia zatrudnienia w CV ? sposoby prezentacji

Najważniejszym elementem każdego CV jest sekcja przedstawiająca historię zatrudnienia. Dlatego też, warto jej poświęcić dużo swojej uwagi, podczas tworzenia tego dokumentu aplikacyjnego. Celem, jaki przyświecać powinien każdemu tworzącemu CV w czasie opracowywania tego elementu, jest pokazanie pracodawcy: ciągłości kariery zawodowej oraz swojego doświadczenia i umiejętności uzyskanych w dotychczasowych miejscach pracy. Zacząć trzeba od zgromadzenia dokumentacji dotyczącej całej kariery zawodowej. Należy przedstawić tutaj wszystkie swoje etapy kariery zawodowej ? podając miejsce zatrudnienia, stanowisko, jakie się zajmowało oraz lata pracy, z uwzględnieniem miesięcy. Przyjmuje się, że powinno się to robić z zachowaniem odwróconej kolejności chronologicznej ? to jest od najświeższego miejsca pracy, do początków kariery.

Inną możliwością jest przedstawienie selektywnej historii zatrudnienia, to jest podanie na pierwszym miejscu tych etatów, które są najistotniejsze przy ubieganiu się o konkretne zatrudnienie. To popularna forma prezentacji swojej kariery przede wszystkim dla osób o bogatym doświadczeniu, które aplikują na poważne stanowiska menadżerskie, czy dyrektorskie. Taki sposób prezentacji, skupi uwagę rekrutera na najważniejszych aspektach działania i pokaże świadomość stanowiska, na jakie się aplikuje. Pominąć w takiej sytuacji można pomniejsze posady ? na przykład te z początków kariery.

Warto pamiętać, że jeśli posiadamy odpowiednie doświadczenie zawodowe, które dobrze pasuje do posady, na którą aplikujemy, należy rozszerzyć informacje w CV choćby o zakres obowiązków, jakie wykonywaliśmy na danym stanowisku, czy też najważniejsze sukcesy w karierze ? oczywiście, w sposób zwięzły i krótki.

Dobrze przygotowane podanie o pracę

Trudno jest dzisiaj znaleźć dla siebie odpowiednie miejsce na pracę gdzie nie musielibyśmy się martwić w żaden sposób o nasze dochody oraz o to czy będziemy mogli kolejny miesiąc przepracować w tym samym miejscu. Jest to naprawdę bardzo ważne jeżeli musimy sami zadbać w sposób odpowiedni o finanse swojej rodziny. Szukanie pracy jest rzeczą bardzo trudną i nie ma tutaj taryfy ulgowej dla nikogo gdyż wygrywają tylko najlepsi. Warto jest więc powalczyć o swoje i w sposób odpowiedni przygotować się do napisania odpowiedniego podania o pracę. Przede wszystkim powinno ono zawierać wszystkie elementy dotyczące naszej osoby oraz możliwości kontaktu z nami. Warto jest dodać również adres email, który coraz częściej jest wykorzystywany przez firmy do kontaktu z osobami rekrutowanymi. Następnym punktem są nasze wszystkie umiejętności, które posiadamy i mogą się przydać w danej pracy, którą chcemy podjąć. Bez tych elementów będzie nam na pewno bardzo trudno znaleźć dla siebie dobrze płatną pracę, która bez większych problemów będzie mogła nam przynieść dobre zyski. Warto jest w sposób szczery opisywać to co może z naszych umiejętności faktycznie przydać się na naszym stanowisku, czytelnie i bez zbędnych słów, które tylko utrudniają zapoznanie się z całością przekazu.

Gdzie szukać pomocy przy pisaniu CV

Szukanie pracy w obecnych czasach jest zajęciem nie łatwy, a nawet bardzo trudnym. Rynek pracy wręcz kipi od ilości osób, które jej szukają. Trudno jest tutaj natomiast znaleźć takie osoby, które będą chciały ich przyjąć. Pracodawcy czując, że mają w tej chwili władzę starają się jak najbardziej selekcjonować swoich potencjalnych pracowników, aby móc mieć jak najwięcej korzyści z ich zatrudnienia. Naprawdę bardzo trudno jest dla siebie znaleźć taką pracę, która da nam dobre zarobki, a jeżeli już taka się znajdzie to trzeba umieć naprawdę bardzo dobrze się postarać, aby móc dla niej stać się pracownikiem, w którego warto będzie zainwestować. Dlatego też coraz więcej osób stara się naprawdę bardzo dobrze przygotować swoje Curriculum Vitae, które mają być dla nich swoistą przepustką w przyszłe lepsze życie. Trzeba umieć jednak zawsze liczyć się z tym, że jeżeli w sposób nie odpowiedni przygotujemy nasze CV to zostaniemy bardzo szybko skreśleni z listy kandydatów, których umiejętności do końca nawet się nie będzie czytało, aby nie zajmować sobie zbytnio czasu. Dlatego też coraz więcej osób korzysta z pomocy wielu forumowiczów w wątkach o pracę gdzie można dostać bardzo szybką poradę odnośnie tego co jest źle w naszym CV oraz jak powinno ono poprawnie wyglądać, aby być atrakcyjne dla pracodawcy.

CV wzory darmowe

Często bywa tak, że nie wiemy jak stworzyć CV na dane stanowisko pracy, jakie dokumenty aplikacyjne jeszcze do niego dołączyć. Jeśli nie macie pojęcia jak stworzyć swoje CV by spodobało się pracodawcy, bądź osobie odpowiedzialnej w firmie za przyjmowanie i wybieranie aplikacji, możecie poszukać darmowych wzorów CV chociażby w internecie. Wystarczy hasło w wyszukiwarce, typu: cv wzory darmowe i po chwili będziecie mogli już czytać i przeglądać CV różnych osób, które udostępniły swoje Cv w internecie, bądź stworzyły anonimowe dokumenty aplikacyjne tylko po to, by pomóc Wam w tworzeniu własnych, albo są to też wzory tworzone przez profesjonalistów, którzy na co dzień zajmują się tworzeniem dokumentów aplikacyjnych na dane stanowiska pracy.

Oczywiście po to wzory te są umieszczane na różnych portalach, byśmy mogli z nich całkowicie darmowo korzystać, jednak pamiętajmy by dana aplikacja była na pewno o nas, o naszym wykształceniu, doświadczeniu, zainteresowaniach – ponieważ łatwo będzie te wszystkie dane zweryfikować chociażby podczas rozmowy kwalifikacyjnej.