CV wzór

CV proste i rozszerzone ? kiedy wybrać które?

Przyjęło się sądzić, że CV powinno być krótkie, napisane zwięźle, przy użyciu ogólników, bez wchodzenia w szczegóły. I rzeczywiście, w większości przypadków, taki dokument aplikacyjny, który mieści się na jednej stronie A4 jest zdecydowanie lepiej przyjmowany przez osobę, która prowadzi rekrutację. Jednakże, to tylko jedna strona medalu. Okazuje się bowiem, że są sytuacje, w których warto postawić na przedstawienie przyszłemu pracodawcy tak zwanego CV rozszerzonego ? takiego, który zawiera bardziej szczegółowe informacje przede wszystkim o karierze zawodowej i dotychczasowych formach zatrudnienia. W ten sposób bowiem, można się lepiej przedstawić.

Kiedy stosować CV proste, a kiedy rozszerzone? Proste i krótkie w sytuacji, gdy:

aplikujemy na stanowiska niższego rzędu,
mamy niewielkie doświadczenie zawodowe, lub też jest one tylko po części spójne z oczekiwaniami w nowej pracy,
gdy nowe stanowisko pracy wymaga ogólnej wiedzy,
gdy ?masowo? wysyłamy dokumenty rekrutacyjne do firm o różnych profilach działalności.

Jak sprawić, by CV wyróżniło się na tle konkurencji?

Nie da się ukryć, że rynek pracy jest dość wąski, co sprawia, że na jedno miejsce pracy pojawia się nierzadko nawet kilkuset kandydatów. To zaś przekłada się na fakt, iż rekuter jednemu dokumentowi aplikacyjnemu poświęca co najwyżej kilkadziesiąt sekund swojego czasu. Ważne więc, by zrobić coś, co pozwoli wybić się z tłumu, da szansę zauważenia w okamgnieniu najważniejszych atutów nas samych jako kandydata i da przepustkę do rozmowy kwalifikacyjnej. Co zatem zrobić? Pomysłów jest kilka.

Nieszablonowe CV

Pierwszym sposobem na wybicie się z tłumu jest przygotowanie nieszablonowego CV, a więc takiego, które wyróżnia się już na pierwszy rzut oka. Postawić można choćby na wydrukowanie go, bądź zapisanie na innym, niż białe tle, lub też na zaburzenie jego struktury ? zorientowanie kartki w poziomie, użycie różnych czcionek i tym podobne. Jest to jednak zabieg ryzykowny ? szczególnie, gdy ubiegamy się o poważne stanowisko, które wymaga raczej elegancji i finezji, niż szalonej kreatywności.

Odpowiednie ułożenie treści

Można zadbać o to, by już pierwszy rzut oka na dokumenty aplikacyjne przedstawił nasze najważniejsze atuty jako kandydata ? dobrym pomysłem jest przygotowanie profilu zawodowego na początku dokumentu, lub też pogrubienie najważniejszych elementów doświadczenia zawodowego tak, by przykuwały uwagę tuż po otworzeniu pliku z dokumentem.

To oczywiście tylko najpopularniejsze sposoby ? zadbać warto także o przyjazne zdjęcie, które przedstawia nas w dobrym świetle i o odpowiednią nazwę pliku. To wszystko złożyć się może na dostrzeżenie naszej aplikacji do pracy.

Wzory CV

Przygotowując CV, wielu tych, którzy nie są zbyt dobrze obeznani z komputerem, natrafić może na problemy techniczne ? choćby i z formatowaniem. Jednym ze sposobów na poradzenie sobie z tym problemem jest skorzystanie z wzorów CV, które dostępne są w Internecie, czy też w opcjach edytora tekstu ? ostatnia wersja Microsoft Word proponuje kilka takich szablonów.

Z takich wzorów z całą pewnością warto korzystać z prostej przyczyny ? pozwala to zaoszczędzić wiele czasu. Ponadto, takie przygotowane przez kogoś wzory CV zazwyczaj są ciekawe graficznie i pozwalają się w prosty sposób wyróżnić i zaprezentować w profesjonalny sposób. Jedyne, co trzeba z wzorem CV zrobić, to wypełnić go swoimi danymi i zadbać o spójność stylistyczną (przeklejając upewnić się, że tekst wyświetla się zgodnie ze stylem docelowym).

Uważać jednak warto na pułapkę, która czyha na tych korzystających z szablonów CV ? pamiętać warto, że rektuterzy otrzymują setki dokumentów aplikacyjnych, a style znalezione w Internecie, czy też w edytorze tekstu są dość powszechne. To zaś spowodować może, że CV utonie w morzu innych dokumentów.

Stosować wzory CV, czy też nie? Na to pytanie każdy odpowiedzieć powinien sobie samodzielnie. Jeśli jednak potrafimy samodzielnie przygotować ten dokument w odpowiedniej formie, bez wahania powinniśmy to właśnie zrobić.

Czy warto korzystać z kreatorów CV

Coraz więcej różnych stron w sieci podpowiada w jaki sposób stworzyć CV, jak je modyfikować czy też po prostu podpowiada w jaki sposób takie CV powinno wyglądać. Trzeba jednak pamiętać, że przede wszystkim nasze CV powinno być prawdziwe, często natomiast w sieci możemy znaleźć informacje, jak je upiększyć. Nie do końca jest to odpowiednie, ponieważ znacznie lepiej jest skorzystać z kreatorów niż samodzielnie upiększać CV. Taki typowy kreator CV  możemy znaleźć na wielu stronach internetowych, czy są to strony tematyczne czy też witryny ogólne. Jednak bardzo często możemy takie kreatory znaleźć i one na podstawie informacji w nich podanych są zwyczajnie w stanie zrobić odpowiednie CV. Jest to bardzo istotna rzecz, często natomiast zdarza się, że robiąc Curriculum Vitae nie będziemy w stanie odpowiednio rozpisać naszego doświadczenia jak również nie będziemy w stanie tego doświadczenia odpowiednio wykorzystać na piśmie.

Pamiętajmy o tym, że dobry kreator nie będzie nic upiększał, wręcz przeciwnie poda suche fakty, które często są znacznie lepsze w przypadku procesu rekrutacji niż też pokolorowane informacje, których jest zwyczajnie pełno w dzisiejszych CV i w dzisiejszym życiu zawodowym większości ludzi.

Dodatkowe informacje w CV

Kandydaci często zapominają o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych. Zgodnie z przepisami prawa bez zgody kandydata, pracodawca nie ma prawa przetwarzać danych osobowych i może odrzucić twoje dokumenty już na wstępie.

Każde CV musi być opatrzone klauzulą ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych. Najlepiej na formułkę: Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach rekrutacji, zgodnie z Ustawą z dn. 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926 z późniejszymi zmianami). – dopisz na samym końcu kursywą.

Wzory CV

Coraz więcej osób stara się w obecnych czasach o to, aby móc dla siebie znaleźć jak najlepszą możliwość odnośnie znalezienie pracy. W większości przypadków nie jest to wcale takie łatwe zadanie gdyż trzeba sporo czasu poświęcić na przeglądaniu poszczególnych ogłoszeń, a także wysłaniu odpowiednio przygotowanych papierów do firm, które szukają dla siebie zupełnie nowych pracowników. W wielu przypadkach o tym kto się dostatnie na rozmowę kwalifikacyjną, a docelowo również do samej pracy zależy to w jaki sposób będzie mógł dla siebie przygotować odpowiednie CV oraz list motywacyjny jeżeli takowy będzie wymagany przez poszczególne firmy. Dobrze jest przede wszystkim postarać się o to, aby w sposób odpowiedni móc dobrać dla siebie przede wszystkim pracę, na którą będziemy startować, aby mogła się ona przynajmniej w jakimś stopniu pokrywać ze wszystkimi naszymi umiejętnościami.

W wielu przypadkach ludzie składają swoje podania o pracę na stanowiska, którymi nigdy w życiu się nie zajmowali oraz nie mają żadnych umiejętności potrzebnych do ich pełnienia. Dlatego też warto jest się zastanowić nad tym czy dana praca jest faktycznie dla nas. W momencie kiedy już dobierzemy dla siebie odpowiednie typy prac możemy wziąć się zapisanie CV do nich w czym z pewnością bardzo szybko pomoże nam kreator CV, których znajdziemy całe mnóstwo na Internecie. Jest tam faktycznie ogromna ilość takowych programów, które potrafią przygotować wraz z nami naprawdę wiele pięknych Curriculum Vitae gdzie pracodawca będzie mógł bez najmniejszych problemów mieć podane wszystkie informacje, które mogą go zainteresować wobec naszej osoby. Jest to naprawdę bardzo wygodna dla niego forma, które pozwoli na bardzo szybkie znajdywanie dla siebie miejsca do pracy bez większych problemów odnośnie właściwego przejścia przez cały proces rekrutacyjny. Jeżeli nie posiadamy odpowiednich umiejętności względem własnoręcznego napisania dobrego CV nie warto się męczyć i robić rzecz kiepskiej jakości gdzie za pomocą różnego rodzaju kreatorów przygotujemy dobre i rzeczowe przedstawienie naszych umiejętności.