Internet światłowodowy

UPC

Jedną z firm świadczących usługę dostarczania internetu i telewizji jest UPC. Charakterystyczne dla niej jest to, że nie świadczy swoich usług na terenie całego kraju. Głównie działa na terenie Warszawy, Wrocławia, Trójmiasta, Opola, Krakowa, Kielc i wielu mniejszych miejscowości. Ich mapa wciąż się rozrasta. UPC specjalizuje się w dostarczaniu szerokopasmowego internetu do małych przedsiębiorstw i odbiorców prywatnych. Od 2008 roku w ofercie ma też dostęp do telewizji cyfrowej. Co ważne, w 2017 roku UPC wprowadziło usługę ReplayTV, która umożliwia oglądanie telewizji cyfrowej do 7 dni wstecz. Oferta telewizyjna UPC jest dość szeroka, więc została podzielona na cztery pakiety. Każdy z nich zawiera inne kanały i dostępny jest w innej cenie. Oferta zmienia się w czasie, tak samo jak zmianom podlega skład pakietów. Do wyboru są również różne wersje dekoderów – część z nich umożliwia nagrywanie oglądanych programów, a pozostałe nie posiadają tej funkcji. W ofercie UPC duże zainteresowanie budzi ich super szybki światłowód.

UPC Polska jest filią większej, transnarodowej korporacji. Dostarcza usługi telekomunikacyjne oraz stacjonarny internet szerokopasmowy. Ten tani internet stacjonarny ma prędkość do 1Gb/s. UPC oferuje usługi zarówno do gospodarstw domowych, jak i do firm. Spółka posiada pakiety dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów, których interesuje temat „internet stacjonarny Warszawa”, czy też ranking internetów stacjonarnych. Ludzie szukający odpowiedzi na pytanie, jaki jest najlepszy internet dostępny w Polsce, mogą zapoznać się z ofertą usług internetowych UPC o różnych parametrach, dostosowanych do potrzeb klientów. UPC powstało w 2000 roku po przejęciu Polskiej Telewizji Kablowej. Czternaście lat później firma miała aż 1,5 miliona abonentów i pod wieloma względami była liderem na rynku. W tym roku UPC otrzymało Gwiazdę Jakości Obsługi Klienta – to już trzecie tego typu wyróżnienie z rzędu dla tej firmy, co z pewnością jest nie bez znaczenia dla klientów zainteresowanych dobrym internetem szerokopasmowym.

Neostrada

Neostrada to usługa świadczona przez firmę Orange. Dotyczy ona dostarczania internetu praktycznie na obszarze całego kraju. Oferta ta jest oparta na technologii ADSL, ADSL2+, VDSL2. Od 2013 roku Neostrada świadczy realizuje swoją usługę także w technologi FTTH. Skrót ten oznacza „Fiber to the Home”, czyli superszybki internet dostarczany za pomocą światłowodu. Jest gwarancją szybkiego i stabilnego połączenia z internetem, więc jest idealną propozycją dla wszystkich osób pracujących online. Co ciekawe – Orange posiada na obecną chwilę największą sieć światłowodową w Polsce. Dobrze jest wiedzieć, że do niedawna możliwe było prowadzenie światłowodów jedynie do budynków, np. domów jednorodzinnych. Teraz możliwe jest też tworzenie infrastruktury pionowej i podłączanie światłowodu do pojedynczych i niezależnych mieszkań. To ogromne udogodnienie pokazuje, że rozwój technologii ma miejsce na naszych oczach. Neostrada jest usługą, którą można połączyć z telewizją Orange TV. Dawniej była ona znana jako nc+. Warto też wiedzieć, że Neostrada powstała jako usługa świadczona przez TP. Dopiero w kwietniu 2012 roku stała się ona jedną z wizytówek i flagowych ofert Orange.

Mówiąc o nowoczesnych technologiach, nie można nie zauważyć powtarzającego się pojęcia „światłowód”. Powszechnie (i potocznie) wiadomo, że jest lepszy niż tradycyjny internet. Niestety, rzadko kto wie, dlaczego tak jest. Czym jest internet światłowodowy? Jakie są jego cechy charakterystyczne? Dlaczego jest przyszłością telekomunikacji?

Światłowód internet

Światłowody jako nośnik informacji używają światła, które jest zamknięte w przewodach z włókna szklanego. Wykorzystywane są w branży medycznej (endoskopy), dekoracjach, technice laserowej, ale przede wszystkim — w telekomunikacji. Światłowód do domu to najlepszy sposób na dostarczenie do niego internetu o doskonałych parametrach. Włókno światłowodowe ma średnicę niewiele większą od ludzkiego włosa, a mimo to charakteryzuje je bardzo duże pasmo transmisji oraz zasięg. Światłowodem łączy się urządzenia sieciowe (np. router) w odległości powyżej 200 metrów lub bezpośrednio – komputery. To drugie rozwiązanie jest praktycznie niepraktykowane, ponieważ jest to wyjątkowo kosztowne rozwiązanie.

Światłowód jako powiew przyszłości

Połączenia światłowodowe mają wiele zalet. Najważniejsza z nich to zasięg i potężna pojemność informacyjna. W teorii transmisja danych może osiągać szybkość nawet 25Tbit/s. W praktyce jest ona jeszcze nieosiągalna, ale w przyszłości może okazać się, że jest w zasięgu ręki. Rzeczywista szybkość połączenia jest uzależniona od odległości między nadajnikiem i odbiornikiem oraz od sygnału. Dużą zaletą połączeń światłowodowych są też małe straty na linii, więc sygnał można przesyłać na duże odległości. Światłowody są też odporne na zakłócenia elektromagnetyczne, więc trudno jest przechwycić przesyłane informacje. Koniecznie trzeba też zauważyć, że światłowód jest właściwie bezawaryjny i prosty w obsłudze. Jest też w całości niezależny od warunków pogodowych – są niewrażliwe na ekstremalne temperatury, czy opady atmosferyczne. Duża przepustowość, czyli maksymalna wielkość danych, jaką można przesłać w jednym czasie jest powodem, dla którego światłowód zastąpi miedziane kable.

Dostawcy internetu światłowód

Światłowód do mieszkania doprowadzają największe firmy telekomunikacyjne. Największa sieć światłowodowa w Polsce należy obecnie do Orange. Transport danych odbywa się poprzez modulowaną falę świetlną, a nie przez prąd elektryczny. To właśnie odróżnia światłowód w bloku, czy światłowód w domu od zwykłego internetu rozprzestrzenionego przy pomocy kabla telefonicznego. Sieć ta jest dopiero rozbudowywana i nie ma jej w mniejszych miejscowościach. Jest jednak obecna we wszystkich dużych miastach. Internet światłowodowy w Warszawie jest coraz łatwiej dostępny, więc wciąż rośnie liczba firm i osób prywatnych, które decydują się na korzystanie z jego możliwości. Najbardziej znaną w Polsce siecią wykorzystującą w swojej ofercie światłowód jest Orange.