CV – istotne informacje
CV pisanie pod daną pracę
Pewnie większość z nas zdołała się bardzo szybko przekonać odnośnie tego, że w naszym kraju jest naprawdę bardzo trudno o znalezienie dla siebie dobrej pracy. W wielu przypadkach okazuje się wręcz, że pomimo największych starań nie możemy w danym miesiącu znaleźć dla siebie niczego. W miesiącach natomiast kiedy ogłoszeń jest naprawdę całe mnóstwo okazuje się, że pracodawcy do nas jakoś nie chcą zbytnio oddzwaniać, a my nie możemy dociec do tego co tak naprawdę jest źle w naszych staraniach o miejsce do pracy. Warto jest przede wszystkim naprawdę bardzo uczciwie się zastanowić czy nasze predyspozycje są naprawdę odpowiednie do zajęcia danego stanowiska. Jeżeli faktycznie tak jest to problem musi leżeć po stronie naszego CV. Wiele osób robi podstawowy błąd pisząc je w formie uniwersalnej gdzie po prostu wypisuje bezwiednie wszystkie swoje cechy oraz możliwości, a następnie wysyła na wszystkie możliwe stanowiska, które mogą naprawdę bardzo mocno się od siebie różnić.
Dość często jest to powodem tego, że odrzucają nasze podania o pracę twierdząc, że potrzebują dla siebie tylko i wyłącznie takich pracowników, którzy będą umieli w sposób odpowiedni zadbać o ich sprawy. Uniwersalizm dzisiaj dochodzi na drugie miejsce gdyż jeżeli praca jest naprawdę bardzo trudna to potrzeba do niej specjalistów. Starajmy się więc o to, aby móc dla siebie napisać takie Curriculum Vitae gdzie będziemy mogli dostosowywać się do danego miejsca pracy oraz jego potrzeb.
Jakie zainteresowania w CV ?
Na początek zastanów się, jakie są twoje pozazawodowe pasje? Jak je realizujesz? Wbrew pozorom to bardzo ważny etap w curriculum vitae. Hobby w CV, bo często to jest jedyna rzecz, jaka cię wyróżnia z tłumu. Każdy ma jakąś szkołę, zna jakieś języki w jakimś stopniu, każdy gdzieś tam pracował i czegoś się tam nauczył, ale ile osób
By odróżnić się od masy podobnych osób, nie wpisuj: sport, muzyka, film, książka. Jeśli nie interesujesz się czymś bardzo oryginalnym, na pewno z działów tych są takie, które preferujesz najbardziej, np.
Zwróć na swoją osobowość uwagę, ale nie drastycznie. Bardzo łatwo o wpadkę! Jeżeli wpiszesz w poczet zainteresowania w CV: okultyzm, hipnoza, możesz wystraszyć czytającego.
Zamiłowanie do sportów ekstremalnych może oznaczać osobę odważną, gotową na wyzwania. Zamiłowanie do wędkowania osobę spokojną, stroniąca od innych, ale także bardzo cierpliwą. W ten sposób można wysnuć dodatkowe informacje o kandydacie.
Wymieniając swoje zainteresowania CV, powinieneś przygotować się na związane z nimi pytania, które osoba rekrutująca może ci zadać podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Hobby, jak i pozostałe elementy w CV, musi być prawdziwe. Nie wolno wymyślać . Nie wolno wpisywać zainteresowania do CV niezgodnych z prawdą. Nim wpiszesz w punkcie hobby: malarstwo Picassa, zastanów się, czy naprawdę się na nim znasz. Może się bowiem okazać, że rekruter jest miłośnikiem tego typu sztuki i zada nam naprawdę ?niewygodne? pytanie, z którego ciężko będzie wybrnąć.
Niektórzy podają jako swoje cv zainteresowania takie, które co ściśle łączy się z pracą o którą się staramy. Nie zawsze podziała to na naszą korzyść. Postaraj się o zaprezentowanie siebie, jako osoby o szerokich horyzontach, która znajduje czas na realizowanie swojej pasji.
Pochwal się w CV
Pochwal się? swoimi kompetencjami. Napisz o tych kompetencjach, które czynią właśnie Ciebie odpowiednim kandydatem na dane stanowisko pracy. Zamiast pisać o wszystkich obowiązkach, które do tej pory musiałeś wykonywać na poprzednich stanowiskach pracy, stwórz osobną ?sekcję? dla tych najbardziej pożądanych przez pracodawcę, u którego ubiegasz się o pracę.
Jako przykład takiego ?zabiegu? podajemy urywek CV na stanowisko Księgowej.
Kluczowe kompetencje:
-Dokonywanie płatności, ewidencjonowanie wyciągów.
-Kontakt z ZUS i Urzędem Skarbowym.
-Wprowadzanie danych księgowych do systemu.
-Monitorowanie spływów należności.
-Prowadzenie ksiąg przychodów i rozchodów.
-Sporządzanie sprawozdań o zaległościach płatniczych a także windykacja.
Ponadto:
(i tutaj wypisujemy mniej istotne obowiązki, które pełniliśmy na poprzednim stanowisku pracy, ale które mogą mieć również znaczenie na kolejnego naszego potencjalnego pracodawcy)
-Ciągłe doskonalenie się w obsłudze programów księgowych i komputera.
-Zarządzanie personelem.
-Sprawdzanie CV i pomoc w wyborze kandydatów na stanowiska w poprzedniej firmie.
Na zakończenie w CV
Pamiętajmy, że nie ma jednej recepty na idealnie napisane Curriculum Vitae na dane stanowisko pracy. Jest bardzo dużo sposobów na uczynienie swojej aplikacji interesującą. Pamiętajmy, by Nasze CV było spójne i logiczne, pokażmy, że jesteśmy rzetelni i konsekwentni.
Niemal każdy pracodawca pod innym kątem patrzy na aplikacje, które dostaje na dane stanowiska pracy w swojej firmie, stąd też nie wiemy do końca na co szczególny nacisk będzie kładł pracodawca, do którego wysłaliśmy swoje CV i u którego staramy się o posadę. Zainteresujmy się więc firmą do której chcemy składać swoje CV i sprawdźmy, choćby starajmy się domyśleć co będzie dla naszego potencjalnego przyszłego pracodawcy najważniejsze, na co szczególnie będzie zwracał uwagę w aplikacjach, które dostanie na biurko.
Wspomnieliśmy już też, że CV powinno być zwięzłe i konkretne, nie warto jest więc rozpisywać się na kilka stron, bo… i tak nikt tego nie przeczyta. Dla pracodawcy ważne są konkretne informacje na Wasz temat, które mogą być tymi wymaganymi na dane stanowisko pracy. Nie piszmy o wszystkich naszych zainteresowaniach, czy doświadczeniach. Piszcie o tych, które szczególnie przykują uwagę pracodawcy z danej firmy. Tak naprawdę, praktycznie każdy ma szansę stworzyć najlepsze CV do danej firmy, to dopiero podczas rozmowy kwalifikacyjnej wyjdzie czy mówiliście całą prawdę w dokumentach aplikacyjnych i czy byliście w nich Sobą ? bo to właśnie będzie dla pracodawcy najważniejsze.
Przypominamy raz jeszcze:
CV to Wasza wizytówka, to może być Wasza ?przepustka? na lepsze stanowisko pracy, w lepszej firmie, postarajcie się, by było ono jak najlepsze, ale nie ubarwiajcie go w ?sztuczny? sposób, gdyż każde, nawet najmniejsze kłamstwo jest bardzo prosto zweryfikować, a Wy już na wstępie będziecie przegrani ? bo stracicie wiarygodność. BĄDŹCIE SOBĄ!
Nie zapomnij w CV o…
Cel zawodowy
Zdefiniuj swój zawodowy cel. Gdy umieścimy na samym początku dokumentu to co chcemy osiągnąć, pomoże to pracodawcy określić jakie będą Nasze oczekiwania co do przyszłego stanowiska pracy, zwłaszcza jeśli dotychczasowa ścieżka kariery jest różnorodna.
Przedstaw samego siebie
Przedstaw samego siebie. Opisz siebie, stwórz opis swoich kompetencji osobowościowych i zawodowych (tych najważniejszych , tych które będą dla pracodawcy najbardziej istotne). Pamiętaj, by opis ten był dostosowany do wymagań danego ogłoszenia o pracę. Wybierz więc do CV te informacje, które mogą najbardziej zainteresować pracodawcę i zachęcą go do spotkania z Tobą na rozmowie kwalifikacyjnej.